Teknoloji

Yeni Nesil Pil Teknolojisi İle Devrim!

TDK, yeni nesil katı hal bataryasını tanıttı. Bu pil, mevcut teknolojilerden 100 kat daha yüksek enerji yoğunluğu sağlayabiliyor. Japon elektronik devi TDK, Apple’a pil tedarik ediyor ve pazartesi günü yeni pilini duyurdu. Şirket, yeni pilin işitme cihazlarından akıllı saatlere kadar birçok cihazda kullanılabileceğini belirtti.

Yeni nesil pilin enerji yoğunluğu 1000 Watt-saat/litre (Wh/L) seviyesinde ancak boyut sınırlamaları nedeniyle daha büyük cihazlara uyarlanması mümkün değil. TDK, yeni pilin devasa enerji yoğunluğuna rağmen “son derece güvenli” olduğunu ve giyilebilir cihazlar ile doğrudan temas eden cihazlarda kullanılabileceğini vurguladı.

1000 Wh/L pil, Avrupa Birliği batarya yönetmeliklerine uygun olarak üretildi ve çevreye daha az etki etmeyi amaçlıyor. Katı hal bataryalar, lityum-iyon bataryalara göre birçok avantaj sunuyor. Bu bataryalar, ultra ince elektronik cihazlarda kullanılabilecek kadar fazla enerji sağlayabiliyor. Bir akıllı saate yerleştirilen bu yeni pil, cihazların çok daha uzun süre çalışmasını sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu