Sağlık

Yaz İshaline Dikkat: Uzman Uyarısı

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, ‘yaz ishali’ ya da ‘turist ishali’ olarak bilinen hastalıklarda bir artışın olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Şener, özellikle paketlenmiş gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, 65 yaş üstü ve 5 yaş altındaki bireylerin yakından takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Hastalık hakkında bilgi veren Prof. Dr. Şener, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik olduğunu ifade ederek, viral veya bakteriyel enfeksiyonlarla ilişkili olduğunu söyledi. Besin zehirlenmesi veya gıda zehirlenmesi şeklinde de ortaya çıkabilen yaz ishali belirtilerinin farklı olabileceğini aktardı.

Yaz tatillerinde farklı ülkelerde alışık olunmayan gıdaların tüketilmesinin normal olduğunu belirten Prof. Dr. Şener, hazır gıdalara da değinerek, özellikle plajlarda esas olabileceğini dile getirdi. Besin zehirlenmesi durumunda antibiyotik tedavisi gerekebileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Alper Şener, hazır gıdaların özellikle plajlarda sorun teşkil edebileceğini ve gıdalarda bakteri birikmesine neden olabileceğini aktardı. Ayrıca, plajlarda tüketilen ürünlerin 3-6 saat içinde tüketilmesi gerektiğini ve ürünlerin bozulmamasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

65 yaş üstü ve 5 yaş altındaki bireylerin yakından takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şener, yaz ishallerinin belirli yaş gruplarında ölümcül olabileceğini ve bu durumun ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu