Gündem

Yarın Açıklanacak Verilere ÖTV Zammı Geliyor!

Temmuz ayında iktidarın asgari ücretliye ara zammı kapattığı dönemde yeni zamların yurttaşlara acı bir fatura çıkaracağı belirtiliyor. 1 Temmuz’da yürürlüğe giren yüzde 38’lik elektrik zammının ardından 5 temel ürün grubuna da Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yansıyacak.

TÜİK, emekli ve memur zamlarını belirleyecek haziran enflasyonunun yanı sıra 3 Temmuz Çarşamba günü Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi’ni (Yİ-ÜFE) açıklayacak. Bu açıklama ile benzin, motorin, otogaz, sigara ve içkiye gelecek ÖTV zammı da belli olacak.

2024 yılının ilk 5 ayını kapsayan ÜFE artışı yüzde 17,87 olarak gerçekleşti. Çarşamba günü haziran verisinin açıklanmasıyla ÖTV zammı netlik kazanacak. Beklentilere göre oranın yüzde 20’lere çıkması bekleniyor. Bu durumda benzine 2 lira 247 kuruş, motorine 2 lira 13 kuruş, otogaza 1 lira 80 kuruş, en ucuz sigaraya ise 10 lira zam gelmesi bekleniyor. Yüksek alkollü içkilerin maktu ÖTV tutarının da yüzde 20 oranında artırılması durumunda fiyatlar yükselecek.

ÖTV zammının etkisiyle benzin, motorin ve otogaz fiyatlarının ne kadar olacağı da merak konusu. Şu anda litre başına benzinden 9.45 TL, motorinden 8.86 TL ÖTV alınıyor. ÜFE’nin yüzde 20 artması halinde ÖTV tutarları benzinde 11.34 liraya, motorinde 10.63 liraya çıkacak.

Sigara fiyatları da ÖTV zammından etkilenecek. Öngörülen yüzde 20’lik artışla en ucuz sigara fiyatı 66 liraya kadar çıkabilir. Yüksek alkollü içkilerde de vergilerde artış bekleniyor. Rakı, viski, cin gibi içkilerin fiyatlarında da yükseliş yaşanması bekleniyor. Bu durum tüm alkollü içkilerde ÖTV artışıyla birlikte fiyatları etkileyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu