Teknoloji

Türksat 6A Uydusu Bu Gece Uzaya Fırlatılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı şu anda Türksat 6A haberleşme uydusunun fırlatılması için hazırlıkları takip ediyor. Bakan, bu gece Türksat 6A’nın başarılı bir şekilde fırlatılacağını ve Türkiye’nin kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağını belirtti.

Türkiye’nin ilk haberleşme uydusu olan Türksat 6A, Türk mühendisler tarafından üretildi ve bu gece 00.20’de Space X firması tarafından ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yörüngesine fırlatılacak.

Fırlatma işleminden sonra AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın video mesaj yayınlaması bekleniyor. Bakan Uraloğlu da Kennedy Uzay Merkezi’nden canlı bağlantı kuracak.

Uraloğlu, hazırlıkların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini söyledi ve fırlatma işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleşeceğine inandığını ifade etti.

Uydunun fırlatılmasının ardından, kimyasal itki sistemi ile yolculuğuna devam edecek olan uydunun kalıcı yörüngesi 35,786 kilometre uzaklıkta 42 derece doğu boylamında olacak. Burada yörünge testlerine başlanacak ve yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydunun teslim alınarak faaliyete geçirileceği belirtildi.

Uraloğlu ayrıca, Türksat 6A’nın TV yayıncılığı başta olmak üzere, haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabileceğini ve Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin de kapsama alanına gireceğini ve 5 milyar insana hizmet vereceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu