Gündem

Türkiye’de Suriyelilere Yönelik Şiddet Eylemleri

Dün Kayseri’de meydana gelen bir çocuğun cinsel istismara maruz bırakılması olayının ardından başlayan sığınmacılara yönelik saldırılar, Fırat Kalkanı bölgesinde Türkiye karşıtı gösterilerle devam ediyor. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde sığınmacılara karşı şiddet eylemleri gerçekleşiyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Gaziantep, Hatay Reyhanlı, Konya, Adana ve Kayseri’de Suriyeli sığınmacılara karşı şiddet eylemleri yaşanıyor.

Gaziantep’te “Ölürüm Türkiye’m” şarkısıyla yürüyüşe geçen bir grup, sığınmacılara ait araçlara ve işyerlerine zarar verdi. Bu olayların ardından Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Hasan Şencan, halkı sakin olmaya çağırdı. Yazar Ahmet Ümit de aynı şekilde, provokasyonlara izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Hatay Reyhanlı’da Suriyelilere ait işyerlerine taşlı saldırılar gerçekleşti. Akşam saatlerinde ise Türk bayraklı konvoylar düzenlenmeye başlandı.

Adana’da sığınmacılar tarafından yoğun olarak yaşanan Mirzaçelebi Mahallesi’nin girişi polis tarafından kapatıldı. Bir Suriyeli sığınmacının saldırıya uğradığı bir video paylaşmasının ardından Adana’da Türk bayraklı konvoylar düzenlendiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu