Sağlık

TTB 76. Büyük Kongresi’nde Tek Liste Çekişmesi!

Bu hafta sonu TTB’nin 76. Büyük Kongresi gerçekleşiyor. Cuma ve cumartesi günlerinde konuk konuşmaları, çalışma raporu, karar önerileri ele alınacak. Pazar günü ise TTB’nin yeni yöneticileri seçilecek.

Yıllardır seçimlere katılan ancak kazanamayan milliyetçi, muhafazakâr, dinci, sağcı ve ulusalcı tabip odaları Antalya, Denizli, Konya ve Kayseri gibi geniş bir yelpazede tek liste olarak seçime giriyor.

TTB’yi otuz üç yıldır yöneten sol, demokrat kadrolar bu seçimlere hala iki liste olarak hazırlanıyor. Delege dağılımına bakıldığında, önceki dönem Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nde yaşanan durumun TTB’de de yaşanabileceği düşünülüyor.

TTB’ye emek vermiş birçok aktivist, seçimlerde tek listeyle girilmesi için çaba sarf ediyor ancak şu an için bu çabalar sonuç vermiş değil.

Seçimli Kongre gerçekleşti ve üç liste hazırlıklıydı. “Çağdaş Türk Hekimleri Birliği” ismini kullanan ulusalcılar ve sağcılar koalisyonu, solun bölünmüşlüğünden cesaret alarak bütün güçleriyle yüklendiler.

Diğer iki liste ise Etkin Demokratik TTB ve Tabip Odaları İnisiyatifiydi. Bu listeler, TTB yönetimini kaybetme endişesiyle uzun süredir tek liste için görüşüyordu ve nihayet anlaşma sağlandı. Bu sayede seçimlerde büyük farkla kazandılar.

TTB seçimleri iki yılda bir yapılır ve TTB Merkez Konseyi üyeliği için “iki dönem kuralı” vardır. Yeni seçilen üyeler ise Dr. Alpay Azap, Dr. Pınar Saip, Dr. Önder Okay, Dr. Güzide Elitez, Dr. Nilüfer Ustael, Dr. Ayşegül Ateş Tarla, Dr. Şerif Demir, Dr. Ali Osman Karababa, Dr. Murat Erkan, Dr. Ali Kanatlı ve Dr. Ali Karakoç oldu.

TTB yönetimi hepten yenilendi ve şimdi tüm sağlık ve hekimlik sorunlarıyla başa çıkmak için çalışmalarını sürdürecekler. Seçim sona erdi ancak sorunlar devam ediyor, bu nedenle birlikte çalışma zamanı geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu