Dünya

Trump ve Biden Karşı Karşıya: Münazaranın Şok Edici Etkisi

Doç. Dr. Yonca ÖZDEMİR

Donald Trump ve Joe Biden, 2024 Amerikan başkanlık yarışının iki önemli adayı olarak biliniyor. İki aday, ilk televizyon münazaralarını 27 Haziran tarihinde gerçekleştirdi. Bu münazarada, kürtaj, göç, dış politika, enflasyon gibi konularda çatıştılar. Ancak münazara sırasında dikkat çeken nokta, Biden’in durumu oldu. 81 yaşındaki Biden, enerjisiyle sadece üç yaş küçük olan Trump’a yetişemediği için eleştirilere maruz kaldı. Münazara, Biden’ın bitkin ve zorlandığı bir görüntü sergilemesiyle dikkat çekti. Eski başkan Trump ise 2020 seçimini kazandığı iddialarını içeren yalanları tekrarladı. Biden’ın sağlık durumuyla ilgili süregelen şüpheler, bu münazara sırasında daha da ön plana çıktı ve dünya gündeminde yer aldı.

Amerika gibi bir süper gücün başkan adaylarının birinin yasa ihlalleriyle suçlanan sığ bir popülist, diğerinin ise konuşma güçlüğü çeken biri olabilmesi, Amerikan temsili demokrasisinin acizliğini gösteriyor.

Trump, ekonomik açıdan savunmasız kesimlerden popülerlik topluyor. Amerikan kapitalizminin Çin rekabeti karşısında zayıflamasıyla birlikte üretim sektöründe çalışan kesimler giderek tehdit altında hissediyor. Bu durum, toplumda sınıf örgütlenmesinin zayıf olması nedeniyle popülist siyasetçilere yönelmeye neden oluyor. Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin egemenleri tarafından sevilmese de popülerliği sebebiyle kabul gördü.

Demokrat Parti ise Biden’ın başkanlığı süresince değişim yaşanmadığı için eleştiriliyor. Ekonomik eşitsizlik artarken, orta kesim gelirleri düşmeye devam ediyor. Demokrat Parti’nin Biden’a alternatif bir aday çıkaramamış olması, partinin zayıflığını gösteriyor. Gençlerin favori adayı olan Bernie Sanders, parti egemenleri tarafından engelleniyor.

Amerika’nın siyasi sistemi, çoğunlukçu seçim sistemi nedeniyle üçüncü bir güç çıkmasına engel oluyor. Trump, seçimlerde Biden’dan daha çok oy alsa da, eyaletlerin kritik rol oynadığı seçim sistemi, Biden’ın zaferini zora sokuyor.

Trump ve destekçileri Amerika’nın kazanımlarını geriye götürebilir. Trump’ın popülist söylemleri, Amerikan toplumunu derin ayrılıklara sürüklüyor.

Amerika’nın iç siyasetinde önemli sorunlar arasında kürtaj, göç ve azınlık hakları yer alıyor. Azınlıklar, Demokrat Partiye daha fazla destek verirken, Trump mavi yakalı işçileri kendine çekmeye çalışıyor.

Münazarada Trump’ın yalanlarına karşı moderatörlerin uyarı yapmamış olması eleştiriliyor. Biden ise Trump’a cevap vermede zorlanırken münazara kişisel saldırılarla geçti. Biden’ın performansı, Demokrat Parti içinde endişeye yol açıyor ve alternatif bir aday belirleme çabaları sürüyor. Gençler arasında ise Biden’ın Filistin politikalarına tepki büyüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu