Siyaset

THY Yöneticilerinin Maaşları Skandal!

Türk Hava Yolları (THY), iletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun ve AKP Gençlik Kolları eski başkanı Melih Ecertaş gibi yöneticilerin de bulunduğu bir grup yöneticinin huzur hakkını 102 bin TL’ye çıkartırken, üst düzey yöneticilerin maaşlarına da büyük zamlar yapıldı.

Türkiye’de milyonlarca vatandaş açlık sınırının altında belirlenen 17 bin 2 TL’lik asgari ücretle geçinmeye çalışırken, THY yöneticilerinin maaşları milyonlarca liraya yükseldi. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin aylık maaşı 1 milyon 820 bin TL olarak belirlendi. Genel Müdür Yardımcısı pozisyonu için belirlenen aylık net maaş ise 1 milyon 683 bin TL olarak açıklandı.

THY Yönetim Kurulu’nun onayıyla, kurum içinde “Başkan” pozisyonu için aylık net maaş 910 bin TL, “Başkan Yardımcısı” pozisyonu için ise aylık net maaş 637 bin TL olarak belirlendi. Kurumda çalışan müdürler ise aylık 455 bin TL maaş alacaklar.

THY’de Genel Müdürlük görevini Bilal Ekşi yürütürken, Genel Müdür Yardımcısı pozisyonunda sekiz kişi görev yapmakta. THY bünyesinde “Başkan” unvanıyla 41, “Başkan Yardımcısı” unvanıyla da 53 kişi çalışmaktadır. Kurumdaki müdür sayısı ise 100’lerle ifade edilmektedir.

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı yoksulluğa iten derin ekonomik krize rağmen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, THY yöneticilerine verilen astronomik maaşlara tepki gösterdi. Bulut’a göre iktidar, vatandaşlara asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yapamayacaklarını söylerken, kendilerine gelince sınır tanımıyor.

Bulut, iktidarın kamuda tasarruf söyleminin sadece “memur lojmanı ve servisi” ile sınırlı olduğunu belirtirken, asgari ücretlilere ve emeklilere neden zam yapılmadığını sorguladı. Bulut’a göre, THY Genel Müdürü gibi kişilerin devasa zamları enflasyonu artırırken, vatandaşlara yapılan zamlar enflasyonu artırmamaktadır. Bulut, bu maaşların iktidarın vatandaşı düşünmediği ve sırtını döndüğünün en açık göstergesi olduğunu belirtti. Bulut’a göre, bu adaletsiz düzen ve yüksek maaşlar devam ettiği sürece vatandaş sefalet ücretleriyle yaşamaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu