Ekonomi

Temassız Ödeme Limiti Arttı, Şifresiz İşlem Limiti 1500 TL Oldu

Kart ve mobil cihaz üzerinden temassız ödeme imkânı sunan şifresiz işlem limiti değişiklik gösterdi. Kartlar ve mobil cihazlar ile gerçekleştirilecek temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti 1 Temmuz tarihi itibariyle 1500 liraya yükseltildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun nisan ayında bankalara ilettiği yazıda temassız kart ödemelerinde şifresiz işlem limitinin 750 TL’den 1500 TL’ye çıkarıldığı belirtilmişti. Kredi kartlarında artık şifre gerekmeden yapılan temassız ödemelerde yeni bir döneme geçilmiş oldu.

Pandemi döneminde, 2020 yılında, koronavirüs salgınıyla birlikte temassız ödeme yöntemleri önem kazandı. Tüketicilerin hijyen hassasiyetinin artması, güvenli ödeme yöntemlerine olan talebi artırdı. Bu nedenle BDDK’nin kredi kartlarında şifre gerektirmeden yapılan temassız ödeme limitini 1500 TL’ye yükseltmesi, kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır. Ancak bu kararın, enflasyonun etkisiyle ürün fiyatlarındaki aşırı artışla bağlantılı olduğu yönünde yorumlar da yapılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu