Ekonomi

TCMB Başkanı: Enflasyon Verileri Beklentilerin Altında

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı ve veriler beklentilerin altında kaldı.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre enflasyon, yıllık bazda yüzde 71.6 olarak gerçekleşti. Aylık enflasyon ise yüzde 1.6 olarak kaydedilirken, 6 aylık enflasyon yüzde 24.7 olarak ölçüldü.

Enflasyon verileri ile ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, para politikasında sıkılığı koruyarak artan fiyatlarla mücadele etmeyi sürdüreceklerini belirtti. Karahan, verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikasına uygun şekilde ilerlemesini beklediklerini ifade ederek, aylık enflasyonda belirgin ve kalıcı bir düşüş görmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Enflasyon, Mayıs ayında yüzde 75.45 seviyesine yükselerek 2022 sonundan beri en yüksek seviyeye ulaşmıştı ancak Haziran ayında yıllık bazda düşüş gösterdi. TÜFE yıllık bazda yüzde 71.60’a gerilerken, aylık fiyat artışı da yüzde 2’nin altına düştü.

Karahan, “Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor ve bu fiyatlara da yansımaya başladı ancak oynaklığın yüksek olduğu bu dönemde tek bir veriye dayanarak çıkarımda bulunmamız sağlıklı olmaz” diyerek Merkez Bankası’nın kararlı ve ihtiyatlı bir şekilde hareket ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu