Gündem

TBMM’de Öğretmenlik Mesleği Kanunu teklifi kabul edildi

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Komisyon, dün AKP Ordu Milletvekili ve eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında toplandı ve eğitim sendikalarının temsilcileri de katıldı. Komisyona MEB bürokratları eşlik etti ve ayrıca YÖK, Adalet Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri de salonunda bulundu. Toplam 42 maddeden oluşan ve geçici 3 maddeyle sunulan Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi, komisyonda kabul edildi.

Komisyonun iki günlük görüşmelerine Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin katılmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, bürokratların performansından memnuniyetini dile getirerek, iktidar partisini tebrik etti. Özçağdaş, Atatürk ile ilgili maddelerin tekrar girme talebini de iletti. Komisyon Başkanı Mahmut Özer ise görüşmelerin anlayış içinde geçtiğini belirterek milletvekilleri ve sendika temsilcilerine teşekkür etti. Salı günü parti temsilcilerini odasına davet ederek özel sektör öğretmenleri konusunu görüşmek istediklerini belirtti.

Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi çerçevesinde öngörülen düzenlemeler arasında, Milli Eğitim Akademisi’nin kurulması bulunuyor. Aday öğretmenlere 3 veya 4 dönemlik hazırlık eğitiminin verileceği akademi, teorik ve uygulamalı derslerden oluşacak. Ayrıca, öğretmenlik için gerekli koşullar belirlendi ve sözleşmeli olarak atanacaklar için sınav sistemi detaylandırıldı. Uzman öğretmen ve başöğretmenlik unvanları ile ilgili düzenlemelerin yanı sıra, öğretmenlere yapılan şiddet suçlarında cezaların artırılması ve yetersizlik durumunda alınacak tedbirler de kanunda yer aldı.

Öğretmenlerin ve yöneticilerin eğitim süreçlerine ilişkin ses veya görüntüleri usulsüz paylaşmaları durumunda kınama cezası verilecek. Öğrencilere özel ders veren veya yönlendirenler ile öğrencilere olumsuz örnek teşkil edenler de ceza alacak. Aylıktan kesme cezası ise, öğrencilerin ders başarılarının taraflı şekilde değerlendirilmesi veya eğitim sürecinde amaç ve hedeflere aykırı faaliyetlerde bulunulması durumunda uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu