Ekonomi

Tasarruf Tedbirleri Cumhuriyeti: Skandal Kırtasiye Harcamaları!

Türkiye’de AKP tarafından oluşturulan ve her geçen gün daha da derinleşen ekonomik krizin faturası sürekli olarak vatandaşa yansıtıldı. İktidar, vatandaşa tasarruf önerirken “İtibardan tasarruf olmaz” anlayışıyla tepki çeken harcamalara imza attı. Tasarruf Tedbirleri Genelgeleri de kamu harcamalarında kısıtlama öngördü ancak uygulamada pek dikkate alınmadığı görüldü.

AKP’li belediyeler, bakanlıklar ve diğer kamu kurumları genelgelere uymayarak harcamalarını sınırlamadılar. 17 Mayıs’ta yürürlüğe giren genelge, kırtasiye ve demirbaş alımlarında kısıtlamalar getiriyordu ancak bu durumu öne çıkaran harcamalar yapıldığı görüldü. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2024 yılının ocak-nisan döneminde toplamda 2 milyar 938 milyon 998 bin TL tutarında kırtasiye, yayın, baskı ve büro malzemesi alındı. En yüksek harcama yapılan ay ise 1 milyar 137 milyon 564 bin TL ile şubat ayı olarak belirtildi.

Ocak-nisan dönemindeki kırtasiye ve büro malzemesi harcamalarının aylara göre dağılımı şu şekildedir:
– Ocak: 68 milyon 397 bin TL
– Şubat: 1 milyar 137 milyon TL
– Mart: 863 milyon 102 bin TL
– Nisan: 869 milyon 935 bin TL
– Mayıs: 1 milyar 938 milyon TL

Tasarruf Tedbirleri Genelgesi’nin yürürlüğe girdiği mayıs ayında rekor bir harcama gerçekleştirildi. Sadece mayıs ayında 1 milyar 938 milyon 651 bin TL tutarında kırtasiye ve büro malzemesi satın alındı. Bu durum, kamu kurumlarının genelge nedeniyle malzeme stoğu yapmayı tercih ettiği eleştirilerine yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu