Gündem

Tahir Elçi Davası: Polislere Beraat Kararı!

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015’te öldürülen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi cinayeti davasında üç polis memurunu ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan yargılayan mahkeme, 12 Haziran 2024’te verilen beraat kararının gerekçesini açıkladı. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nden (MLSA) Deniz Tekin’in haberine göre; Mahkeme, Elçi’nin ölümüne sebebiyet veren ölümcül atışın kim tarafından gerçekleştirildiği konusunda tereddüt yaşandığını ve suç şüphesinin üç polis memurunun mahkumiyeti için yeterli delil olmadığını savundu.

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı Başkanı Mahsum Batı, kararı eleştirerek, mahkemenin şüpheyi gidermek için gerekli adımları atmadığını ve katılanların taleplerini reddettiğini belirtti. Kararda, sanıkların duruşmalara SEGBİS aracılığıyla katılmasının hukuka uygun olduğu ve sanıklara doğrudan soru sorma hakkının sağlandığı ifade edildi. Ancak Elçi ailesi avukatlarının talepleri reddedildi.

Duruşmada dinlenen tanıkların, Elçi’nin vurulma anına dair herhangi bir bilgi sunamadığı belirtildi. Ayrıca, TÜBİTAK’ın olay yerindeki güvenlik kamerası görüntülerinde maktulün ölüm anını tespit edemediği ve olay yerinde delil bulunmadığı rapor edildi.

Kararda, keşif yapılmasının dosyaya katkı sağlamayacağı ve olay yerinin zarar görmesi nedeniyle tekrar keşif talebinin reddedildiği belirtildi. Ayrıca, ihbar mektubunda adı geçen istihbaratçı polislerin dinlenilmesi taleplerinin reddedildiği ve mahkeme tarafından alınan kamera görüntüleri incelendiğinde net bir kanıta ulaşılamadığı belirtildi.

Son olarak, mahkemenin suçun kanıtlanamadığı ve üç polis memurunun beraatine karar verdiği vurgulandı. Mahkeme, şüphe varsa sanığın lehine yorum yapılması gerektiğini ve gerçeğin tam olarak aydınlatılmadan hüküm verilemeyeceğini ifade etti. Av. Mahsum Batı ise kararı eleştirerek, mahkemenin gerekçelerini yetersiz bulduğunu ve hukuk açısından zayıf bir karar olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu