Dünya

Steve Ballmer, Bill Gates’i Geçti: Microsoft’un Eski CEO’su Zenginlik Sıralamasında 6. oldu

Microsoft Corp.’un eski CEO’su Steven Ballmer, şirketin kurucu ortağından daha zengin olan ilk kişi oldu. 2000-2014 yılları arasında Microsoft’un icra kurulu başkanlığını yapan Ballmer, dünyanın 6. en zengin kişisi konumuna yükseldi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, Microsoft hisseleri rekor seviyelere yükselirken yıl başından bu yana yüzde 21 değer kazandı. Microsoft, ABD Borsasındaki yapay zeka rallisinden en fazla fayda sağlayan şirketlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Ballmer’ın 157,2 milyar dolarlık net servetinin yüzde 90’ından fazlası Microsoft hisselerinden oluşuyor. Diğer yandan Bill Gates’in 156,7 milyar dolarlık serveti daha çeşitli kaynaklardan geliyor. Servetinin büyük bir kısmı, Microsoft hisseleri satışları ve temettü gelirleriyle oluşturulan Cascade Investment’ta bulunuyor. Gates ayrıca Cascade üzerinden atık yönetimi şirketi Republic Services Inc.’de 21 milyar dolarlık hisseye sahip.

68 yaşındaki Gates, eski eşi Melinda Gates ve yakın dostu Warren Buffett ile birlikte 75 milyar dolarlık Gates Vakfı’nı kurarak kişisel servetlerinin bir kısmını yardım çalışmalarına yönlendirdi. Gates, Microsoft’u 1975 yılında Paul Allen ile birlikte kurdu ve 2000 yılına kadar şirketi yönetti. Ballmer ise 2000 yılında CEO olarak Gates’in yerine geçti ve 2014 yılında emekli oldu. Aynı yıl, NBA takımlarından L.A. Clippers’ı 2 milyar dolara satın alan Ballmer, Microsoft’un en büyük hissedarı haline geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu