Dünya

Srebrenitsa Katliamı’nda Hayatını Kaybeden 14 Kişi Daha Bugün Defnedilecek

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995 yılında yaşanan katliamda hayatını kaybeden ve kimlikleri tespit edilen soykırım kurbanlarından 14 kişi, bugün düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.

14 kişi için öğleden sonra cenaze namazı kılınacak. Cenaze namazı öncesinde Srebrenitsa Anıt Merkezi’nde soykırımın 29. yılı dolayısıyla anma programı düzenlenecek.

Bugün defnedilecek kişilerin isimleri ise şunlar: Beriz Mujic, Hamed Salic, Hasib ve Camil Efendic kardeşler, Mehmed Krdzic, Sabrija Omic, Musan Siljkovic, Sakib Harbas, Ahmet Jasarevic, Nevres Salihovic, İbrahim Salkic, Midhat Basic, Hajdin Mustafic, Latif Mandzic.

Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te Sırp güçleri tarafından gerçekleştirilen katliamda en az 8,372 Boşnak’ın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Savaşın ardından kayıp insanları bulmak için başlatılan çalışmalar sonucunda toplu mezarlarda bulunan cesetler, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda yapılan törenle defnediliyor.

Bu yılki törenle birlikte anıt mezarlıkta defnedilen cenaze sayısı da 6,765’e ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu