Sağlık

Skandal Doktorun Kaçışı: Tüp Bebek Ameliyatı Faciası

M.K. adındaki kadın, çocuk sahibi olmak amacıyla tüp bebek tedavisine başlamaya karar verdi. Araştırmaları sonucunda tüp bebek uzmanı Dr. Mustafa Acet ile randevu ayarladı ve Acet, ameliyat olması gerektiğini söyledi. Oto Jinemet Hastanesi’nde 8 Mart 2018 tarihinde M.K.’nin ameliyatını gerçekleştirdi. M.K. yaklaşık üç ay sonra tekrar kontrol için hastaneye gitti ve yine ameliyat oldu.

Daha sonra farklı bir doktora giden M.K., doğurganlık oranının azaldığını, ameliyatın gerekli olmadığını ve rahminin zarar gördüğünü öğrendi. Bu durum üzerine Mustafa Acet hakkında suç duyurusunda bulundu. Adli Tıp Kurumu Yedinci İhtisas Kurulu tarafından hazırlanan raporlarda Dr. Acet’in kusurlu olduğu belirtildi ve yakalama kararı çıkarıldı. Acet’in yurtdışına kaçtığı iddiaları ortaya atılırken, Sağlık Bakanlığı Acet hakkında soruşturma izni verdi ve 5 Şubat 2024 tarihinde harekete geçildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 Haziran 2024 tarihinde hazırlanan iddianamede, Dr. Acet’in “taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma” suçundan cezalandırılması istendi. Daha önce yayımlanan bir haberde, Acet’in hatalı ameliyatlar yaptığı iddiasıyla 73 ayrı soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. M.K.’nin avukatı Benay Çam, “Acet’in ABD’den iadesi için gerekli hukuki işlemleri talep ettik” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu