Dünya

Sisi ve Esad’dan Gazze’ye destek: Çatışmalar son bulmalı

Mısır Cumhurbaşkanı ile Suriye Devlet Başkanı, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ni ele aldı. Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sisi ve Esad, telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Gazze’deki son durum değerlendirildi ve bölgedeki gerilimin ciddiyetine dikkat çekildi. Ayrıca, “Filistinlileri yerinden etme girişimlerinin tamamen reddedildiği” vurgulandı.

Sisi, görüşmede ülkesinin Gazze Şeridi’nde ateşkes sağlanması, insani yardımların sürdürülebilir bir şekilde ulaştırılması ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması yönündeki çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Gazze’de yaşanan son durum ise şu şekilde: İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere toplam 38 bin 98 Filistinli öldü, 87 bin 705 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor. İsrail’in Gazze’yi 274 gündür vurmasıyla can kaybı 38 bin 98’e ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu