Siyaset

Sinan Ateş Davası: Azmettirici Kim? – İlk Duruşma Bilançosu

Ankara’da eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in suikast sonucu öldürülmesine ilişkin açılan dava, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde başladı. Sinan Ateş davasının ilk duruşması tamamlandı ve yarın devam edilmesi planlanıyor. 19 ay sonra ilk kez mahkeme karşısına çıkan 22 sanıktan 8’i ilk duruşmada savunma yaptı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, duruşma salonunda Ayşe Ateş’in yanında oturdu. Diğer siyasi parti liderleri de salonda hazır bulundu. Duruşma saat 09:30’da başladı.

Sanıklardan Doğukan Çep, duruşma salonunda jandarma eşliğinde getirilirken, “Bay Kemal nerede” diye bağırınca salondan çıkarıldı. Mahkeme başkanı taraflara sataşmamaları konusunda uyarıda bulundu. MHP avukatları davaya katılma talebinde bulundu ancak bu talep reddedildi. Mahkeme salonundaki izleyiciler kararı alkışladı.

Tetikçi Eray Özyağcı duruşmada ifade değiştirdi ve suçu Doğukan Çep’e attı. Suat Kurt ise diğer sanıkların aksine emniyet ve savcılıktaki ifadesini tekrarladı. Doğukan Çep ise cinayetin azmettiricisi olduğunu öne sürdü ve detaylı bir savunma yaptı. Çep, medyayı hedef alarak suikast yapılmadığını savundu.

Duruşma sırasında gerginlikler yaşandı ve müşteki avukatlarıyla sanık avukatları arasında tartışmalar yaşandı. Doğukan Çep ise Ülkü Ocakları hakkında bilgisi olmadığını iddia etti. Ayşe Ateş’in avukatı ise Çep’e sert sorular yöneltti. Duruşma 11.20’ye kadar ara verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu