Ekonomi

Şimşek: “Yükü Dar Gelirlilere Yüklemeyeceğiz”

TÜSİAD YİK Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı, ekonomi programının yükünü dar gelirli kesime yüklemediklerini ve vergisiz alan bırakmayacaklarını söyledi. Yapısal değişim hedefleri olan programın sürdürülebilir ve kapsayıcı bir büyüme sürecine girildiğini belirtti. İç talebin makul düzeyde devam ettiği ve net ihracatın pozitife döndüğü bir büyüme patikasıyla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Mali disiplini yeniden tesis etmenin önemine vurgu yapan Mehmet Şimşek, cari açığın milli gelire oranını düşürdüklerini ve büyük bir iyileşme yaşandığını dile getirdi. Mali disiplinin sağlanmasıyla enflasyonla mücadelede daha güçlü bir konuma geleceklerini belirtti. Uluslararası rezervlerde önemli bir artış sağladıklarını ve rezerv yeterliliğini sağladıklarını ifade etti.

Kur korumalı mevduatlardan çıkışın hızlandığını ve vergi teşviklerinin kaldırılmasıyla bu sürecin daha da hızlanacağını belirtti. Programın enflasyonu düşürme hedeflerine yönelik çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini vurguladı. Vergi politikalarının kayıtdışılıkla mücadelenin bir parçası olduğunu ve amansız bir sürece girildiğini söyledi. Vergide adil bir yapı oluşturmayı ve kayıtdışılığı azaltmayı hedeflediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu