Sağlık

Sıcak Havalarda Sağlığınızı Koruyun: Su Tüketimine Dikkat!

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yüksek sıcaklıklara karşı bol su tüketilmesi; bol, hafif ve açık renkli giysiler giyilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıcaklık ve nem artışı yaşanmakta, bu durum da vücut ısısının yükselmesine sebep olmaktadır.

Yüksek sıcaklıkların etkisiyle vücutta su ve mineral kaybı yaşanabilmekte, bu da sağlık sorunlarına yol açabilmektedir, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi belirtiler görülebilir.

Aşırı sıcaklardan özellikle 65 yaş ve üzerindekiler, küçük çocuklar, bakıma muhtaç olanlar, engelli bireyler, hamileler, ağır işlerde çalışanlar, sporcular, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkları bulunanlar ve ilaç kullananlar etkilenebilir.

Sıcak günlerde vücudu korumak için bol, hafif ve açık renkli kıyafetler giymek önerilmekte, gün içerisinde serinlemek için ılık duş almanın faydalı olabileceği belirtilmektedir.

Aşırı sıvı kaybının tehlikeli olabileceği vurgulanarak, sıcak aylarda daha fazla su içmek gerektiği ve susamanın beklenmemesi gerektiği önemle vurgulanmıştır.

Beslenme şeklinin de sıcak hava koşullarından korunmada önemli olduğu belirtilmiş, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlık için önemli olduğu vurgulanmıştır.

Özellikle yaz aylarında dışarıda satılan besinlerin tüketilmemesi, hijyen kurallarına dikkat edilmesi, çabuk bozulan gıdaların tüketilmemesi ve pişirme işlemlerinde hijyenik önlemlerin alınması gerektiği vurgulanmıştır.

Yaz aylarında tatil programlarında açık büfe hizmeti sunan yerlerde fazla miktarda besin tüketilmemesinin önemli olduğu hatırlatılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu