Sağlık

Sahte Sağlık Ürünleri Tehdit Ediyor!

Ankara Eczacı Odası Başkanı olarak görev yapan Cem Abbasoğlu, “eczane” adını kullanan online alışveriş sitelerinin eczanelere ait olmadığını vurgulayarak, internet üzerinde birçok sahte sağlık ürününün satıldığı konusunda uyarılarda bulundu. Abbasoğlu, bu sahte ürünlerin halk sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiğini belirtti.

Abbasoğlu, sahte kozmetik ürünleri ve gıda takviyelerinin gerçeğinden nasıl ayrılabileceği ve sağlık risklerine ilişkin bilgileri paylaştı. İnternet üzerinden satılan sahte ürünlerin tüketiciler tarafından “ucuz” olduğu düşüncesiyle tercih edildiğine dikkat çeken Abbasoğlu, denetimsiz olan bu ürünlerin ciddi yan etkilere yol açabileceğini vurguladı.

Eczanelerin Sağlık Bakanlığı tarafından rutin denetimlere tabi olduğunu hatırlatan Abbasoğlu, internet üzerinden alınan ürünlerin bu denetimlere tabi olmadığını belirtti. Ayrıca, ürün tedarik zincirinde yaşanan aksaklıkların ürünlerin kalitesini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Abbasoğlu, “eczane” adını kullanan internet sitelerinin aslında eczanelere ait olmadığını, çünkü eczanelerin internet sitesi açmasının yasak olduğunu açıkladı. Bu nedenle, bu sitelerin halkı yanılttığını ve güvenilir olmadığını belirtti. Sahte ürünlerin gerçeklerinden ayırt edilmesinin zor olduğunu ve analizlerle tespit edildiğini söyledi.

Sahte ürünlerin sağlık risklerini beraberinde getirdiğini söyleyen Abbasoğlu, özellikle gıda takviyelerinin uzman kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Sahte ürünlerin kullanılması durumunda farklı yan etkilerin ortaya çıkabileceğini belirtti.

Sağlık Bakanlığının sahte sağlık ürünleriyle mücadele ettiğini vurgulayan Abbasoğlu, halkın güvenliği için en doğru olanın eczanelerden satın almak olduğunu belirtti. Abbasoğlu, farklı platformlarda satılan sağlık ürünlerine güvenilmemesi gerektiğini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu