Dünya

Rusya’nın ABD seçimlerinde Trump’a destek çabası!

ABD başkanlık seçimlerinin kazanması için Rusya’nın mücadele ettiği iddia edildi. Wall Street Journal gazetesine göre, ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’nden ismi açıklanmayan bir yetkili, seçimlere müdahale girişimleri hakkında bilgi verdi.

Yetkili, Rusya’nın sosyal medya ve internet üzerinden propaganda yaparak Trump’ı desteklemek için çaba harcadığını ve 2016 ile 2020 seçimlerinde olduğu gibi seçimlere müdahale etmeye çalıştığını ileri sürdü. Bu süreçte, Rusya’nın Demokrat Parti e-postalarını ele geçirerek sızdırdığını ve Clinton’ın kampanyasını baltalamayı amaçladığını belirtti. Ayrıca, Rusya’nın belirli seçmen gruplarını hedef alarak bölücü söylemlerle politikacıları karalamaya çalıştığını ifade etti. İran’ın da benzer şekilde bazı politikacıları desteklediği iddia edildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, dün yaptığı açıklamada İran’ın protestoları teşvik ettiğini ve mali destek sağladığını belirtti. Ancak, şu ana kadar yapılan faaliyetlerin seçim prosedürlerini bozmaya yönelik olmadığı vurgulandı. Seçim tarihi yaklaştıkça, Rusya ve diğer ülkelerin çabalarının artabileceği öngörüldü.

ABD istihbarat yetkilisi, Çin’in ABD seçimlerine müdahale etmeye çalışmadığını belirtti. Rusya’nın 2016 seçimlerinden sonra yaşadığı tepkileri görmek istemeyen Çin’in diplomatlarına adaylar hakkında tartışmaktan kaçınmaları mesajını ilettiği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu