Teknoloji

Rekabet Kurumu Google İçin Kritik Toplantı

Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan Google ekonomik bütünlüğü hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma aşamasına gelindi. Rekabet Kurumu, Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanıp kullanmadığını belirlemek amacıyla başlattığı soruşturmanın sözlü savunma toplantısını 25 Haziran 2024 tarihinde saat 10.30’da Rekabet Kurumu merkez binasında gerçekleştirecek.

Soruşturma, Google’ın arama motoru sonuç sayfasında sunulan özelliklerin, içerik sağlayan internet sitelerinin lehine olacak şekilde öne çıkarılıp bu sitelerin trafik kaybetmelerine neden olduğu iddialarını araştırıyor. Bu durumun, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediği inceleniyor.

Toplantıya dinleyici olarak katılmak isteyenler çevrim içi olarak katılabilirler. Dinleyicilerin, Rekabet Kurumu’nun internet sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, katılım formunu toplantı saatinden en geç yarım saat öncesine kadar doldurmaları gerekmektedir.

GOOGLE, TBMM’DE SUNUM YAPACAK

Öte yandan Google’ın yarınki ikinci durağı ise TBMM Dijital Mecralar Komisyonu olacak.

Google olmak üzere arama motorlarının ve dijital platformların Türkiye’de yayıncılara ödeme yapmaması nedeniyle, AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman Başkanlığı’nda Dijital Mecralar Komisyonu oluşturulmuş ve TBMM’de “Dijital Telif Yasası” ile ilgili çalışmalara başlanmıştı.

Geçtiğimiz ay ilk toplantısını yapan Dijital Mecralar Komisyonu, 25 Haziran Salı günü “Dijital Telif Yasası” gündemi ile tekrar toplanacak. Komisyonda Google yetkilileri dinlenecek.

AKP’li Hüseyin Yayman, geçtiğimiz ay komisyonun ilk toplantısında “Fikri Sanat Eserleri Kanunu’nu yayıncıların telif haklarını korumaktan çok uzak. Bunu mutlaka güncellememiz gerekiyor. Komisyonumuza bu dönem tarihi bir görev düşüyor” açıklamasında bulunmuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da, TBMM’de çalışmaları devam eden Dijital Telif Yasası düzenlemesiyle ilgili olarak, “Dijital Telif Yasası genel itibarıyla içerik üreten kişi ile kurum ve kuruluşların ürettikleri içeriğe ilişkin telif haklarını koruma altına almayı amaçlıyor. Yani bir şekilde emek hırsızlığının önüne geçmek istiyor. Meclis’teki çalışmalar devam ediyor ve birkaç kurumla birlikte bu çalışmalar yürütülüyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu