Dünya

Putin-Erdoğan Görüşmesi Astana Zirvesi’ne Damga Vuracak

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, Moskova’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Putin’in Astana’da 3-4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında yapacağı ikili görüşmelere ilişkin bilgi verdi.

Uşakov, Rus Devlet Başkanı’nın Türkiye, Azerbaycan, Çin, Kazakistan, Pakistan ve Moğolistan liderleri ile 3 Temmuz’da ayrı ayrı görüşmeler yapacağını belirtirken, Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeye de değindi. Uşakov, Türkiye’ye yapılacak ziyaretin uzun zamandır planlandığını ve iki liderin önemli konuları ele alacaklarını ifade etti. Ayrıca, bölgede etkili olan ülkelerin liderlerinin bir araya gelerek çeşitli konuları değerlendireceğini belirtti.

Putin’in 4 Temmuz’da İran’ın geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ile görüşeceğini dile getiren Uşakov, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde siyaset, ekonomi, güvenlik ve diğer alanlarda işbirliği konularının ele alınacağını söyledi.

Ayrıca, Harkiv’de Rusya’nın bir postaneyi vurarak 1 kişinin ölümüne ve 10 kişinin yaralanmasına neden olduğu olayla ilgili haberler de gündemde yerini koruyor. Bunun yanı sıra, Erdoğan’ın imzalayarak Resmi Gazete’de yayımlanan vali yardımcısı ve kaymakam atamalarına ilişkin haberler de dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu