Gündem

Polat Çiftine Yönelik İddianame İade Edildi

İstanbul merkezli 6 ilde yapılan operasyonun ardından Dilan Polat ile eşi Engin Polat’ın da tutuklandığı soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame iade edildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Dilan Polat, eşi Engin Polat, kardeşleri Can ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi değerlendiren Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, davanın ağır ceza mahkemesine açılması gerektiğini belirterek dosyayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na iade etti.

İstanbul merkezli 6 ilde 1 Kasım 2023’te gerçekleştirilen operasyonlarda, Dilan Polat ve eşi Engin Polat’ın da aralarında bulunduğu 24 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında, Polat çiftinin şirketlerinde yapılan aramalarda dijital materyal ve defterlere el konuldu. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ön inceleme raporunda, aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi olduğu belirlendi. Paranın aile bireylerine ait şirketler arasında transfer edildiği, son aşamada ise Engin Polat’ın sahibi olduğu Milda Gayrimenkul isimli firmada toplanarak gayrimenkul ve araç alındığı tespit edildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelilerin kimliklerini belirleyerek İstanbul merkezli Ankara, Yalova, Ordu, Kırklareli ve Manisa’da 43 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

Soruşturma devam ederken, Dilan ve Engin Polat’a ait bir medikal şirketin Ankara’da başka bir firmaya isim hakkını verdiği, bu firmanın hesabındaki 1 milyon 800 bin liranın ortakların kişisel hesaplarına aktarılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Dilan Polat, Engin Polat ve Sıla Doğu’nun da aralarında bulunduğu 16 şüpheli tutuklandı. Hakimlik, 27 şirkete kayyum atanmasına karar verdi. Sulh Ceza Hakimliği, 14 Haziran’daki aylık tutukluluk incelemesinde, Dilan Polat’ın kardeşleri Can ve Sinem Sıla Doğu ile Can Polat, Gökay Bekar, Halit Polat, Harun Abak, Metin Yılmaz, Mustafa Özalp, Nilgün Yılmaz, Uğurcan Ayyıldız ve Zekai Tepe’nin adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliye edilmesine karar verdi.

Cumhuriyet savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüphelilerin “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama”, “yasa dışı bahis”, “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” ve “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçlarından cezalandırılmaları istendi. Ayrıca, soruşturmaya alınan 31 şirketin ve bu şirketlerin sahip olduğu taşınmaz, araç ve malvarlığının müsadere edilip kamuya devredilmesi talep edildi. Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu