Ekonomi

Petrol Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

Petrol fiyatları, uluslararası gerilimlerden etkilenmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.34 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,33 artarak 86,89 dolara yükseldi. Aynı anda Batı Teksas türü ham petrolün varili 83,58 dolardan alıcı buldu. Önceki gün Brent petrolün varil fiyatı 86,88 dolara kadar çıktı ancak günü 86,60 dolardan kapattı.

TATİL DÖNEMİNDE SEYAHATLER ARTACAK

Petrol fiyatları son 2 ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Bu artışta yaz dönemi seyahat hareketliliğini artırarak yakıt talebini yükselteceği beklentisi ve ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimine gideceği öngörüleri etkili oldu. Amerikan Otomobil Birliği, tatil döneminde seyahatlerin geçen yıla göre yüzde 5,2 artacağını öngörürken araba seyahatlerinin yüzde 4,8 artacağını tahmin etti. Bu öngörüler, yaz aylarında petrol talebinin artacağı beklentisiyle fiyatların yükselmesine katkıda bulundu.

PETROL TALEBİNDE ARTIŞ

Ayrıca, Fed’in faiz indirimine gitme ihtimalinin güçlenmesiyle uzmanlar, ABD’de ekonomik büyümeyi artırarak petrol talebini çoğaltacağını düşünüyor. Düşük faiz oranları, ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden oluyor ve petrolü diğer para birimlerine sahip olanlar için daha ucuz hale getirerek petrol talebini çoğaltıyor. Orta Doğu’da devam eden çatışmalar ise küresel petrol rezervlerinin çoğunun bulunduğu bölgede fiyatların artmasına destek oluyor. Kızıl Deniz’deki çatışmaların petrol tedarikini olumsuz etkileyeceği düşünceleri, petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkiliyor.

Brent petrol için teknik olarak 87,37 ile 88,14 dolar aralığının direnç, 85,34 ile 84,08 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak takip edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu