Ekonomi

Petrol Fiyatları Zirveyi Zorladı!

Cuma günü 87,22 dolara kadar yükselen bir petrol varilinin fiyatı, günü 85 dolar seviyesinde tamamladı.

Bu varil fiyatı, saat 09.26 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,68 artarak 85,58 dolara yükseldi. Aynı anda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrol varili 82,06 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde, diğer para birimlerine karşı zayıflayan ABD doları ve Orta Doğu ile Rusya’da devam eden jeopolitik gerginlik etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi, petrol fiyatlarının yükselişini destekliyor. Bu durum, döviz kullananlar için petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırabilir. ABD dolar endeksi yüzde 0,27 düşüşle 105,262 seviyesine geriledi.

Ülkede faiz indirimi olacağı beklentisi güçlenirken, uzmanlar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek adımlarını 2 Temmuz’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması ve 3 Temmuz’da haziran toplantı tutanaklarını bekliyor.

Düşük faiz oranlarının, ABD dolarının diğer para birimlerine karşı değerini düşürerek petrol fiyatlarını destekleyeceği öngörülüyor.

Orta Doğu’daki çatışmalar ve Ukrayna-Rusya savaşı arz endişelerini artırarak petrol fiyatlarına etki etmeye devam ediyor. Bu gerginlikler, küresel petrol rezervlerinin bulunduğu bölgede arzda aksama yaşanabileceği endişelerini artırıyor.

Yemen’de Husilerin İsrail’e tepki olarak 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrail ile bağlantılı ticari gemilere saldırıları devam ediyor. Rusya-Ukrayna savaşı ise 2. yılını geride bırakırken, bölgedeki gerginlikler piyasada arz endişelerini artırmaya devam ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 87 ile 87,98 dolar aralığının direnç, 85,04 ile 84,68 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu