Siyaset

Özgür Özel'den Erdoğan'a 'Kayseri' yanıtı: Sorumlusu sensin!

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir’de yangından zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Özgür Özel, Kayseri’de dün yaşanan olaylara değindi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siyasi kazanım uğruna nefret siyasetine başvurulmasını acizlik olarak görüyoruz” açıklamalarına cevap veren Erdoğan, “Nefret siyaseti, ayrımcı dil, muhalefetin zehirli dili diye hangi muhalefeti kastettiğini bilmiyorum. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin böyle bir ithama maruz kalması mümkün değil. Kimi söylüyorsa sayın Cumhurbaşkanı genel olarak muhalefet dediği için bir genelleme yapmak durumunda değil, açıkça belirtsin kime hitap ettiyse ondan cevabını alsın” şeklinde konuştu.

Özgür Özel ise şunları dile getirdi: “Dün yaşanan olaylar ve Türkiye’deki sığınmacı sorunu varsa iktidar sorumludur dediğimde muhtemelen sayın Erdoğan ‘Ben değil, diğer iktidar odakları’ diye yanıt veremeyecek. Tek bir iktidar var. Ne diyor, ‘Her şeyin sorumlusu benim’ diyor, o zaman bunun sorumlusu sensin.”

“Ülkeyi yöneten iktidar neden her şeyi muhalefete yüklüyor?” diyen Özel, “Elbette bazı muhalefet figürlerinin sert ifadeleri olabilir, hatalı bulduğumuz söylemler olabilir. Ama bu ülkenin kurucusu sana bir vasiyet bıraktı; komşunun iç işlerine karışma, komşunun toprak bütünlüğüne saygılı ol, komşundaki devlet dışı unsurları muhatap alma… Sen Özgür Suriye Ordusu’na destek verirsen, savaşmasını sağlarsan komşunun iç işlerine saygılı mı oluyorsun, olmuyor musun? ‘Emevi Camii’nde namaz kılacağım’ diyorsan komşunun toprak bütünlüğüne, egemenlik haklarına saygı duyuyor musun, duymuyor musun?” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de resmi rakamlara göre 4.6 milyon, yaygın kanıya göre 10 milyona yaklaşan sığınmacı sorunu varsa tek sorumlusu Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yıllardır izlediği kötü dış politikadır” diyen Özel, “Sığınmacılara düşman olmak kolay, biz sığınmacı yaratan politika ve politikacılara karşıyız. Komşuda iç savaşı kışkırtırsan, bu kadar sığınmacıyı ülkeye getirirsin. Buna itiraz eden varsa çıksın konuşalım. Bu kadar sığınmacının ülkeye gelmesinde kimin payı var. Biz Esad’la anlaşma çağrısı yaptık, Esad’la görüşmeyi önerdik. Bir şekilde masaya oturup sığınmacıları geri gönderelim dedik” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşülmesi gerektiğini belirten Özel, “Esad’la oturulacak, konuşulacak, anlaşılacak, Suriye’de huzur sağlanacak. Avrupa Birliği destekleyecek, hepimiz katkı yapacağız ve bu sığınmacılar Suriye’ye gidecekler. Şimdi diyor ki ‘eskiden tatil yapıyordum, yine yaparım.’ Sen tatil yap da Türkiye’nin tatil yörelerinde yer kalmadı. Sen keşke o tatili hiç bozmasaydın, Esad’la hiç sorun yaşamasaydın” dedi.

Olaylara ilişkin sağduyu çağrısında bulunan Özel, “Herkesi sakin olmaya davet ediyorum. Bizim adına silah taşıyan polistir, jandarmadır. Bizim adına hüküm verecek olan yargıdır, hapishanedir. Kendi adaletini uygulamaya kalkarsan, polis ve jandarma yerine kendi gücünü kullanırsan haklı olmama rağmen haksız durumlara düşersin. Bu olayların olmaması için sığınmacı sorununu çözmek gerekir” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu