Gündem

Osman Kavala’nın dramı devam ediyor: Avukatlarından basın açıklaması

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve son zamanlarda kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilen Mustafa Kaplan’ın avukatları basın açıklaması düzenledi.

Gezi davasında demokrasiye inanan insanların herhangi bir delil olmadan yargılandığını belirten Kaplan, yaklaşık 7 yıl boyunca cezaevinde tutulduğunu vurguladı.

Başvurularının önümüzdeki günlerde Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilebileceğini ifade eden Mustafa Kaplan’ın açıklaması şu şekilde oldu:

“Gezi davasında adalet ve demokrasiye inanan insanlar suç işledikleri iddiası olmadan yargılandılar ve ağır cezalara çarptırıldılar. Ben de yakın zamanda cezaevinde yedinci yılımı doldurmuş olacağım.

Yerel mahkemelere ve Adalet Bakanlığı’na yaptığımız yeniden yargılama taleplerinin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın devam edeceğini gösteriyor. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin başvurularımızı değerlendirerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına göre karar vereceğini umuyorum.

Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin yakın olduğuna inanıyorum. Vatandaşların özgür ve güvenli bir şekilde yaşama hakkının korunması devletin temel sorumluluğudur. Her vatandaşın hayatı eşit derecede değerlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu