Siyaset

Öğretmenlik Kanunu Teklifi TBMM’de Kabul Edildi!

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ilk 4 maddesi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi. Muhalefet, teklifin TBMM’den uzakta hazırlandığı gerekçesiyle Anayasa’ya aykırı olduğunu iddia etti.

CHP Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, teklif üzerinde konuşarak tarafların katkısıyla yeni bir düzenleme yapılmasını talep etti. CHP İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, sendikalar ve öğretmenlerin eleştirilerini dile getirerek, yasanın Genel Kurulda tartışılmasını ve Anayasa Mahkemesine gitmesini öngördü.

AKP İstanbul Milletvekili Hulki Cevizoğlu, muhalefetin önerilerini dinlemeyi ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile görüşme yapmayı önerdi. AKP İstanbul Milletvekili Yücel Arzen Hacıoğulları, Bakan Tekin’in öğretmenlerin saygınlığını artırmaya çalıştığını savundu. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, eğitim fakültelerinin kontenjanlarının azaltıldığını ve bu azaltmanın devam edebileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu, teklifin yürürlükte bulunan bir hükmü yeniden düzenlediğini açıkladı. Hizmet sınıfının değiştirilmesi ile ilgili yeni düzenlemeler getirildiğini ve öğretmenler lehine kararlar alındığını söyledi. Komisyon, teklifin ilk 4 maddesi olan “amaç”, “kapsam”, “tanımlar” ve “temel ilkeler” başlıklarını kabul etti.

Komisyon Başkanı Mahmut Özer, saat 14.00’te görüşmelere devam etmek üzere toplantıyı bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu