Siyaset

Öğretmenlik Kanunu TBMM’den Geçti!

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun ilk 6 maddesi TBMM’de kabul edildi. Muhalefet, kanunun “TBMM baypas edilerek Saray’da ve MEB koridorlarında hazırlandığı” gerekçesiyle Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtiyor.

Kabul edilen maddeler arasında, öğretmenlerin seçilmesi, yetiştirilmesi, atanması, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödülleri, cezaları, kariyer basamakları ve diğer öğretmenlik konularının düzenlenmesi ve Milli Eğitim Akademisi’nin kurulması yer alıyor.

AKP, öğretmenlerin hak, ödev ve sorumluluklarını düzenleyen 5. madde üzerine bir önerge verdi. Öğretmenlerin Atatürk milliyetçiliğine, Türk milli değerlerine, insan haklarına ve Anayasanın ilkelerine bağlı olarak yetiştirmeleri gerektiği vurgulandı.

Öğretmenler, öğrencilerin öğrenme biçimlerini dikkate alacak, kişilik haklarına saygı gösterecek ve olumsuz söz, tavır ve davranışlardan korumak için çaba gösterecekler. Ayrıca, öğretmenlerin belirli görevleri ve sorumlulukları da belirtildi.

Eğitim öğretim süreçlerindeki görevlerin düzenlenmesi, okul tür ve kademelerine göre ayrıca yöneticilerin ödev ve sorumluluklarına ilişkin hususların Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirleneceği ifade ediliyor.

Milletvekilleri arasında yapılan görüşmelerde, kanunun uzman görüşü alınmadan hazırlandığı, öğretmenlerin sorunlarına çözüm getirmediği ve eğitim sisteminin sermayeye teslim edildiği konuları tartışıldı.

Bir milletvekilinin AKP’li vekilleri cep telefonuyla görüntülemesi üzerine TBMM Başkanvekili uyarıda bulundu. Meşru olanın monitörle verilen görüntüler olduğu belirtilerek, milletvekillerinin rızası olmadan çekilmemesi gerektiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu