Dünya

Netanyahu: İsrailli Generallerin Ateşkes İddialarına Yanıtı

İsrail Başbakanı, İsrailli generallerin rehinelerin serbest bırakılması için ateşkesi desteklediği iddialarına yanıt verdi. Netanyahu, tüm hedeflere ulaşılamasa bile kalan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamanın en iyi yolunun ateşkes olmadığını belirtti.

New York Times, üst düzey İsrailli güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberiyle generallerin savaşın hedeflerine tam olarak ulaşılamaması durumunda bile rehinelerin serbest bırakılmasını güvence altına almak için ateşkese destek verdiklerini açıklamıştı.

Netanyahu, “Açıkça ifade etmek gerekirse, bu mümkün değil. New York Times’ta ya da başka bir yerde bozgunculuk yaratmaya izin vermeyeceğiz. Biz zafer ruhundan ilham alıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Han Yunus kenti yakınlarındaki bölgeleri terk etmeleri için İsrail tarafından verilen askeri emir sebebiyle yaklaşık 250 bin kişinin etkilendiğini açıkladı. Gazze’de yerinden edilenlerin toplam sayısının 1 milyon 900 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi Rik Peeperkorn, Han Yunus’taki Avrupa Hastanesi’nden yüzlerce hasta ve yaralının kaçtığını ve sadece üç hastanın kaldığını belirtti. İsrail’in kara harekatı yaklaşırken hastanenin saldırılardan korunmasını talep etti.

Gazze’ye yönelik İsrail’in savaşında 7 Ekim’den bu yana en az 37 bin 925 kişi öldü ve 87 bin 141 kişi yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu