Dünya

NATO’dan Ukrayna’ya destek açıklaması!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Zirvesi sırasında basına açıklamalarda bulundu. NATO üyelerinin Ukrayna’ya ilişkin kapsamlı bir paket üzerinde anlaşmalarını beklediğine işaret etti. Bu kapsamda NATO’nun Ukrayna’ya güvenlik yardımı ve eğitim sağlayacağını, destek için uzun vadeli taahhüt vereceğini, yeni askeri destek sunacağını ve Polonya’da yeni bir üs kurma kabiliyeti sağlayacağını bildirdi.

Stoltenberg, NATO’ya yeni bir üyenin davet edilmesi için oy birliği gerektiğini hatırlattı. Tüm müttefiklerin Ukrayna’nın üyeliği konusunda hemfikir olduklarını belirterek, ancak Ukrayna’nın NATO üyesi olacağı zamanı söylemenin henüz erken olduğunu ifade etti. Stoltenberg, Rusya’nın sadece Ukrayna’ya odaklandığını ve NATO müttefiklerine doğrudan bir tehdit oluşturmadığını belirtti.

Karşılıklı tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, Rusya’nın faaliyetlerini yakından izlediklerini ve modern savunma kabiliyetlerine yatırım yapmaya devam ettiklerini söyledi. Ayrıca, Rusya güvenlik güçlerinin NATO müttefiklerine karşı artan sabotaj girişimlerinde bulunduğunu belirtti.

Stoltenberg, ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinin NATO’ya olan desteği etkileyip etkilemeyeceği konusundaki bir soruya “ABD seçimleri, NATO’ya olan desteği etkilemeyecek” şeklinde cevap verdi. Güçlü bir NATO’nun Avrupa ve ABD’nin çıkarına olduğunu vurgulayan Stoltenberg, ABD’nin NATO içinde 30’dan fazla dost ve müttefik bulunduğunu hatırlattı. Ayrıca, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’ya yönelik eleştirilerinin NATO’nun işleyişini olumsuz etkilemediğini ve yeterince savunmaya yatırım yapıldığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu