Ekonomi

Moody’s: Fransa Seçim Sonuçları Kredi Notunu Olumsuz Etkiledi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’daki seçim sonuçlarının ülkenin kredi notu üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu belirtti.

Fransa’da gerçekleşen erken genel seçimlerin ilk turu 30 Haziran’da, ikinci turu ise 7 Temmuz’da yapıldı. Solcu 4 partiden oluşan Yeni Halk Cephesi, seçimlerden galip ayrıldı.

Seçim sonuçlarına göre, solcu Yeni Halk Cephesi 178 milletvekili çıkararak birinci sırayı aldı. Macron ittifakı 163, aşırı sağcı Ulusal Birlik İttifakı (RN) ise 143 milletvekili kazandı.

Toplam 577 milletvekilinin yer alacağı mecliste hiçbir parti ya da ittifak hükümet kurmak için gereken salt çoğunluğa ulaşamadı.

Moody’s’in yaptığı açıklamaya göre, Fransa’da Yeni Halk Cephesi’nin galibiyeti sonrasında kurulacak büyük bir koalisyonun karar alma ve borç azaltma görevini daha da zorlaştırabileceği belirtildi.

Açıklamada, gelecekteki hükümetin mali sıkıntılarla karşı karşıya kalacağı ve harcamalarda konsolidasyon göremeyeceklerine işaret edildi.

Fransa’da vergi gelirlerinin GSYH’ye oranının OECD ülkeleri arasında en yüksek olduğu vurgulanarak, ülkenin vergi artışlarına gitmesinin zor olduğu belirtildi. Bu durumun da seçim sonuçlarının kredi notu için olumsuz etkiler yaratacağı belirtildi.

Moody’s, Fransa’nın kredi notunu “Aa2” seviyesinde ve kredi notu görünümünü “durağan” olarak korumakta. Kuruluş, bütçe açığı ve borç rakamlarının beklentilerin üzerinde olması durumunda Fransa’nın kredi notu görünümünün “negatif”e düşebileceğini ifade etti. Ayrıca, mevcut koşulların Fransız kurumlarını ve politika etkinliğini test edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu