Dünya

Mısır’da Kapsamlı Kabine Revizyonu!

Mısır’da Bakanlar Kurulu’nda kapsamlı bir revizyon gerçekleştirildi. Resmi ajansın haberine göre, yaklaşık bir buçuk ay önce yeni hükümeti oluşturmakla görevlendirilen Başbakan Mustafa Medbuli’nin atadığı kabine üyeleri yemin ederek göreve başladı.

Kabinenin birçok üyesi görevlerini sürdürürken, Savunma Bakanlığına Muhammed Zeki’nin yerine Abdulmecid Sakr, Dışişleri Bakanlığına Samih Şukri’nin yerine Bedr Abdulati, Maliye Bakanlığına Muhammed Muayyit’in yerine ise Ahmed Kucuk getirildi.

Maliye Bakanı olarak atanan Kucuk, 2007’den beri Maliye Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunmuş ve Mali Politikalar ve Kurumsal Reformlardan Sorumlu Bakan Yardımcılığı görevini yürütmekteydi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan müzakerelerde de rol alan Kucuk, Harvard ve Yorkshire üniversitelerinden ekonomi bilimleri alanında iki yüksek lisansa sahiptir.

Yeni Dışişleri Bakanı Abdulati ise Mısır’ın Brüksel Büyükelçisi olarak görev yapmış ve ülkesi ile Avrupa arasındaki ilişkilerde önemli bir rol üstlenmiştir. Abdulati, aynı zamanda Mısır’ın Berlin Büyükelçisi olarak da görev yapmıştır.

Yeni Savunma Bakanı Sakr ise daha önce Süveyş Valisi olarak atanmış ve kalkınma projeleriyle tanınmıştır. Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığına Kerim Bedevi atanırken, 31 bakanlıktan 23’ünde değişiklik yapılmıştır.

Başbakan Medbuli’nin hükümet istifasını Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye sunmasının ardından yeni kabine oluşturulmuş ve 3 Haziran’da göreve başlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu