Gündem

Madımak Katliamı 31. Yılında İzmir’de Anıldı

Sivas’ta 31 yıl önce Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin bir grup tarafından yakılması sonucu yaşamını yitirenlerin anma etkinliği İzmir’de gerçekleşti. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde Alevi Bektaşi Federasyonu önderliğinde toplanan vatandaşlar, adalet taleplerinden vazgeçmeyeceklerini ve gerçek sorumluların yargılanması için mücadele edeceklerini belirtti.

Alevi Bektaşi Federasyonu Ege Bölge Sorumlusu Gülbahar Kaplan tarafından okunan basın açıklamasında, “2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı’nın 31’inci yılında acımız ve öfkemiz her geçen gün artarak devam ediyor. Madımak Katliamı, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur ve zaman aşımı kararını kabul etmiyoruz. Şu günlerde siyasette normalleşmeden bahsedilmektedir. Eğer normalleşme adına bir adım atılacaksa, Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri olarak 2 Temmuz Sivas Madımak Katliamı’nın unutulmaması ve unutturulmaması için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Vatandaşlar, Madımak Oteli’nde 31 yıl önce yaşamlarını yitirenlerin isimlerinin okunmasının ardından Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünden Kordon’a yürüyerek denize karafil bıraktı. Ayrıca, Düzce’de de Madımak Katliamı’nın 31’inci yılında anma yürüyüşü gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu