Dünya

Kremlin’den NATO’ya Tepki: Batinin Barış Yanlısı Olmadığını Gösteriyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD’nin başkenti Washington DC’de devam eden NATO Liderler Zirvesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO’nun askeri altyapısının Rusya sınırlarına doğru ilerlemeye devam ettiğini belirten Peskov, ittifakın Ukrayna’ya doğru genişlemesinin Rusya’nın güvenliğine yönelik “kabul edilemez” bir tehdit olduğunu ifade etti.

“NATO Liderler Zirvesi’nde kabul edilen bildiri, Rusya’nın Avrupa ve ABD’deki muhaliflerinin Ukrayna konusunda barış ve diyalogdan yana olmadığını gösteriyor” şeklinde konuşan Peskov, “Kuzey Atlantik İttifakı bir güvenlik sağlama aracı değil, bir çatışma aracı” dedi.

NATO’nun çatışmayı sürdürmek için oluşturulmuş bir ittifak olduğunu belirten Peskov, “İttifakın ana hedeflerinden birinin peşinde olduğu açık, Rusya’yı baskı altına alarak stratejik yenilgiye uğratmak istiyorlar. Bu da bizi, yapılan görüşmede alınan kararları çok derinlemesine analiz etmeye, kabul edilen bildiri metnini çok dikkatli incelemeye mecbur bırakıyor. Bu ülkemizin ulusal güvenliğine yönelik çok ciddi bir tehdit. Bütün bunlar NATO’yu caydırmak için dikkatli, koordineli ve etkili müdahale önlemleri almamızı gerektirecek” şeklinde konuştu.

Batı’da Ukrayna’daki duruma karşı daha “objektif” bakış açısına sahip liderlerin de olduğunu belirten Peskov, söz konusu liderlerin zor durumda olduğunu, diğer liderlerin çatışmacı açıklamalarının üstesinden gelmenin onlar için çok zor olduğunu ifade etti. Ukrayna’nın Kasım ayında ikinci “barış konferansı” düzenlemek istediğine ilişkin yapılan haberlerle ilgili konuşan Peskov, şu anda bu konuyla ilgili kesin bir bilgi olmadığını söyledi.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin sonuç bildirisi imzalanmıştı. Gelecek yıl içerisinde Ukrayna’ya 40 milyar euro tutarında asgari yardım sözü verilen bildiride, müttefiklerin NATO üyeliği de dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik entegrasyonuna giden “geri dönüşü olmayan yolda” Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceği vurgulanmıştı. Pedro Sanchez’den NATO’ya ‘Gazze’ çağrısı: Birlik ve tutarlılık talep ediyoruz. NATO, 2025 Lahey Zirvesi’nin ardından Türkiye’de toplanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu