Sağlık

Kozmetikte Kullanılan Talk Minerali ve Kanser İlişkisi

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), kozmetik ürünlerde bulunan talk mineralinin insanlar için potansiyel bir kanserojen olabileceğini duyurdu.

IARC tarafından yapılan açıklamada, 29 araştırmacının kozmetik ürünlerde bulunan talk minerali hakkında yaptığı araştırmaların sonuçlarına yer verildi. Bu açıklamada, insanların madenlerde veya kağıt endüstrisinde çalışırken ya da kozmetik ürünler kullanırken talk minerali ile temas ettikleri ve özellikle “perineal bölgede” talk içeren vücut pudrası kullanan kadınlarda yumurtalık kanseri vakalarında artış olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca asbest minerallerine yakın yerlerde doğal olarak bulunan talk mineralinin kansere yol açabileceği ve denek hayvanlarında bu konuda yeterli kanıt bulunduğu belirtildi. İncelemeler sonucunda dişi farelerde kötü huylu, erkek farelerde ise hem iyi hem kötü huylu tümörlere rastlandığı vurgulandı.

IARC’ın bulguları, “The Lancet Oncology” dergisinde yayımlandı. ABD’li kozmetik ve hijyen ürünleri üreticisi Johnson & Johnson şirketi ise bebek pudrası ve diğer talk bazlı ürünlerinin kansere neden olabileceği iddialarıyla ilgili olarak 42 eyalet ve Washington başkentinde yürütülen soruşturmalara çözüm bulmak amacıyla 700 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu