Siyaset

Kayyuma Karşı Iradeye Saygı Yürüyüşü Devam Ediyor

DEM Parti yönetimindeki Van Belediyesi’ne 3 Haziran günü İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” devam ediyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen partililer, Hakkari’de başlatılan yürüyüşe destek vermek amacıyla Van’da bir araya geldi. DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları da yürüyüşe katıldı ve burada kayyum atanmasına karşı eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

Yarın Hakkari’de final yapacak olan yürüyüş hakkında konuşan Hatimoğulları, “Türkiye’nin dört bir yanından kayyıma karşı düzenlediğimiz bu yürüyüşte halklarımıza saygı talep ediyoruz. Demokratik haklarımıza, irademize, seçme ve seçilme hakkımıza, yasalara ve anayasaya saygı istiyoruz” dedi. Kayyım atamasının bu kriterleri yerine getirmediğini belirten Hatimoğulları, kayyımın halkın iradesine saygı göstermediğini ve seçim sonuçlarını yok saydığını vurguladı.

Yarınki final etkinliğine vurgu yaparak, seçilmişlere saygı duyulması gerektiğini ve seçim sonuçlarına saygı gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca, seçilmiş belediye eş başkanının serbest bırakılması ve yerine Viyan Tekçe’nin belediye başkan vekili olarak atanması talebini yineleyen Hatimoğulları, bu talepleri karşılanana kadar mücadelenin süreceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu