Ekonomi

Kamuda danışıklı ihale iddiasıyla 5 kimya şirketi soruşturulacak

Rekabet Kurulu, kimya sektöründe faaliyet gösteren 5 şirket hakkında kamu ihalelerinde danışıklı hareket iddialarıyla soruşturma açılmasına karar verdi. Kurumun internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, belirli kamu ihalelerinde fiyat teklifleri ve yaklaşık maliyet belirleme süreçlerinde rekabetin korunmasına ilişkin yasaları ihlal edip etmedikleri incelenecek.

Soruşturma kapsamına alınan şirketler şunlardır: Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret AŞ, 2S Kimya Arıtma Tarım İnşaat Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ, Aykimsan Hiçyılmaz Kimyasal Ürünler İnşaat Gıda Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd Şti, Irmak Kimya Sanayi ve Turizm Nakliyat Tarım Ürünleri ve Geri Dönüşüm Ticaret Ltd Şti, Süleyman Kimya Arıtım İnşaat Nakliye ve Tehlikeli Madde Danışmanlığı Hizmetleri Sanayi Ticaret Ltd Şti.

Ayrıca, Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan diğer bir duyuruya göre, Koruma Klor Alkali Sanayi ve Ticaret AŞ hakkında klor alkali ürünleri sektöründe rakiplerini zorlaştırıcı ve dışlayıcı davranışlarını araştırmak amacıyla yürütülen ön araştırma sonuçlandı. Kurul, elde edilen bilgi ve belgeleri değerlendirerek, firmanın davranışlarının ciddi olduğuna karar verdi ve soruşturma açılmasına karar verdi.

Ancak bu soruşturma kararları, şirketlerin yasaları ihlal ettiği ve cezalandırılacakları anlamına gelmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu