Gündem

Kahramanmaraş’ta 44 Kişi Hayatını Yitirdi – Said Bey Sitesi Davası Erteledi

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen depremlerde 6 Şubat tarihinde Said Bey Sitesi’nde 44 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili yapılan yargılama, 27 Eylül 2024 tarihine ertelendi. Kahramanmaraş 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Hasan Ç. ve Yavuz K. ile tutuksuz sanık Melike Y. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Diğer tutuklu sanık Halil Y. ile tutuksuz sanıklar Halil İbrahim U, Murat K. ile müştekiler ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Tutuklu sanık Hasan Ç. suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu. Kendisinin market zinciri sahibi olduğunu, yüzlerce kişiye iş imkanı sağladığını söyleyen Hasan Ç., yaptığı tüm işlerin resmi olduğunu belirtti. Diğer sanıklar da savunmalarında önceki beyanlarını tekrarlayarak tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, eksik hususların giderilmesi için sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 27 Eylül’e erteledi. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 6 Şubat 2023 tarihindeki depremde yıkılan ve 44 kişinin hayatını kaybettiği Said Bey Sitesi olayıyla ilgili sanıklar hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor.

Depremzede ailelerden Tuğba Erdemoğlu, depremde 4 yakınını kaybettiklerini belirterek, adalet arayışlarının devam edeceğini ve suçluların ceza almasını talep ettiklerini açıkladı. Adaletin sağlanmasını ve suçluların cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu