Sağlık

İzmir’de Sıcak Çarpması Alarmı!

Tatillerini tamamlayan insanlar dönüş yoluna geçerken, turizm merkezlerindeki yoğunluktan dolayı hastane ve acil servisler daha fazla yük altına girdi. Bir uzman olan Dr. Efe Kanter, tatil yapacak olanlara dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Hava sıcaklıklarının yüksek olduğu bu dönemde sıvı kaybının arttığını ve hastalarda bu duruma bağlı semptomların arttığını belirten Dr. Kanter, hastaların acil servislere başvurularında bir artış olduğunu söyledi. Her yaş grubundan hastanın acile geldiğini belirten Kanter, özellikle yaşlılarda sıvı kaybı, bilinç bulanıklığı ve böbrek yetmezliğine bağlı semptomlar gözlemlediklerini ifade etti.

Genç hastalarda sıcak çarpmalarında daha belirgin olmayan baş ağrısı, halsizlik gibi semptomlar görüldüğünü belirten uzman, yaş ilerledikçe ve ek hastalıklar arttıkça özellikle yaşlılarda bilinç bulanıklığı, bayılmalar ve komaların görülebileceğini vurguladı. Dr. Kanter, vücuttaki sıvı azlığına bağlı olarak hastanın bilincinde bulanıklığa yol açabileceğini ve bu durumun yoğun bakıma yatış ihtiyacını artırabileceğini söyledi.

Yaz aylarında sıkça kullanılan ortak kullanım alanlarının temizliğinden emin olunmadığı durumlarda oralardan uzak durulması gerektiğine dikkat çeken Dr. Kanter, havuzların temizliği konusunda da uyarılarda bulundu. Ayrıca, vücudun su kaybı arttıkça enfeksiyonlara yatkınlığın da artabileceğini belirtti.

Gıda zehirlenmeleri vakalarının arttığı sıcak mevsimlerde dikkatli olunması gerektiğine vurgu yapan Dr. Kanter, dışarıda yenen besinlerde, açıkta satılan yiyeceklerde ve pişmemiş et ürünlerinde dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi. Yaz aylarında bakterilerin hızla üreyebileceğini belirten Kanter, salgın hastalıklara yol açabilecek bu durumlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu