Siyaset

İstanbul’dan Hakkari’ye ‘İradeye Saygı Yürüyüşü’ Başladı

DEM Parti’nin Van’dan Hakkari’ye başlatılacak yürüyüşe katılmak üzere İstanbul ve Ege Bölgesi’nden yola çıkıldı.

Yürüyüşçülerin bir kısmının Ankara’da 18:00’de olacağı belirtilirken, 18:30’da Sakarya Caddesi’nde basın açıklaması yapılacak.

Yürüyüşün yanı sıra her kentte eylemler yapılacak, Hakkari Belediyesi meclis üyeleri de Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunacak.

NÖBETLER SÜRECEK

3 Haziran’daki kayyum gasbının ardından başlatılan nöbet eylemleri Hakkari ve İstanbul’da devam edecek. İl ve ilçelerden oluşan heyetler Hakkari’deki nöbete katılacak. Diğer kentlerde haftada bir gün kitlesel nöbet, yürüyüş, eylem ve etkinlikler düzenlenecek. Belediyeler önünde yapılan eylemler farklı merkezlere taşınacak.

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıdık Akış’ın tutuklanmasının ardından toplanan belediye meclisi, hukuku işleterek başkanvekili seçmişti. Bir heyet oluşturularak, kayyum gaspına karşı Ankara ve İstanbul’da ziyaretlerde bulunacaklar.

Kayyuma karşı düzenlenecek yürüyüş İstanbul’da başlayacak ve Hakkari’de sona erecek. Katılımcılar, buradan kitlesel bir şekilde Hakkari’ye uğurlanacak. Yürüyüş 196 kilometre boyunca sürecek ve 6 gün devam edecek. Yürüyüş güzergahındaki yerleşim yerlerinde halk buluşmaları gerçekleştirilecek. Tüm kentlerden sivil toplum ve demokratik kitle örgütlerinden isimler de yürüyüşe katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu