Ekonomi

İşsizlikte Yükseliş Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan mayıs ayı işsizlik verilerine göre, işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesine geriledi. Türkiye’de toplam 3 milyon 11 bin kişi işsiz durumda bulunuyor. Mevsim etkisinden arındırılmış geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 25,2 olarak hesaplandı. Geniş ve dar tanımlı işsizlik arasında 16,8 puan fark tespit edildi ve bu fark en yüksek seviyeye ulaştı.

Mayıs ayında genç nüfus arasındaki işsizlik oranı arttı. 15-24 yaş grubunu kapsayan gençlerde işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 15’e yükseldi. Genç erkeklerde işsizlik oranı yüzde 12,8 iken, genç kadınlarda bu oran yüzde 19,3 olarak gerçekleşti.

Kadınlar arasındaki işsizlik oranı genel olarak erkeklerden daha yüksek oldu. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7 iken, kadınlarda bu oran yüzde 11 olarak hesaplandı. Geniş tanımlı kadın işsizliği oranı yüzde 33,9 olarak belirlendi. Ayrıca, istihdam edilenler arasında erkeklerin oranı yüzde 67,3 iken kadınlarda bu oran yüzde 33 olarak kaydedildi. İşgücüne katılma oranı ise erkeklerde yüzde 72,4 ve kadınlarda yüzde 37,1 olarak gerçekleşti.

İstihdamda olmalarına rağmen TÜİK tarafından resmi olarak işsiz olarak kabul edilmeyen potansiyel işgücü ve işsizler ile zamana bağlı eksik istihdamdan kaynaklanan atıl işgücü oranı mayıs ayında bir önceki aya göre 2,0 puan azalarak yüzde 25,2 seviyesine geriledi.

TÜİK’e göre işsizlik azaldı desede, DİSK-AR’ın yaptığı hesaplamalar işsizliğin arttığını gösteriyor. DİSK-AR’a göre geniş tanımlı işsiz sayısı mayıs ayında 10 milyon 31 bin kişi olarak belirlendi. İşsizlik son bir yılda 1 milyon 484 bin kişi arttı. Potansiyel işgücü sayısı da aynı dönemde 3,8 milyona yükseldi ve zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin sayısı 2,2 milyondan 3,2 milyona ulaşarak 1 milyon 39 bin kişi arttı.

TÜİK tarafından resmi olarak işsiz kabul edilen kişilerin büyük çoğunluğu işsizlik ödeneğinden yararlanamıyor. Mayıs ayında işsizlerin sadece yüzde 12,4’ü işsizlik ödeneği alabildi. DİSK, işsizlikle mücadele için haftalık çalışma süresinin gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate çekilmesi çağrısında bulundu ve kamu istihdamının artması gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca, DİSK’in işsizlik ödeneğinin adil kullanımına ilişkin önerileri arasında, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşullarının ve ödenek miktarının iyileştirilmesi, İşsizlik Sigortası Fonu’nun amacı dışı kullanımına son verilmesi gibi adımlar yer aldı. Bu veriler aynı zamanda cinsiyet ayrımcılığını da ortaya koydu ve erkekler ile kadınlar arasındaki istihdam farkı belirginleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu