Dünya

İsrail’de 10 bin asker rehabilitasyonda!

İsrail’de 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana yaklaşık 9 bin 250 asker, rehabilitasyon servisine başvurdu. Söz konusu askerlerin yarısından fazlası 30 yaş altındaki gençlerden oluşurken, yüzde 70’i yedek askerlerden oluşmaktadır.

Rehabilitasyon servisine başvuran askerlerin 3 bin 600’ü travma sonrası stres bozukluğu yaşamaktadır. Rehabilitasyon Birimi Başkanı Limor Luria, İsrail’in daha önce görülmemiş sayıda yaralıyla uğraştığını belirterek, tüm tarafların bir araya gelerek binlerce yaralı için kapsamlı bir ulusal plan oluşturması gerektiğini ifade etmiştir.

Rehabilitasyon Birimi verilerine göre, devam eden çatışmalar nedeniyle her ay binlerce yeni yaralının getirildiği belirtilmektedir. Gazze’deki çatışmalarda yaralanan askerlerin yüzde 35’i psikolojik sorunlar yaşarken, yüzde 37’si uzuvlarından, yüzde 9’u iç organlarından, yüzde 7’si omurgasından, yüzde 12’si ise baş, yanak ve burnundan yaralanmıştır.

30 yaş altındaki gençler yaralanan askerlerin yüzde 51’ini oluştururken, yüzde 31’i 30 ila 40 yaşları arasındaki kişilerden oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu