Dünya

İsrail Okulları Bombaladı: 50+ Filistinli Hayatını Kaybetti

İsrail ordusu, son 4 günde Gazze Şeridi’nde yerinden edilen Filistinlilerin barındığı 4 okula saldırı düzenledi. Bu saldırılarda en az 50 Filistinli öldü, birçoğu kadın ve çocuk olan çok sayıda kişi de yaralandı.

İsrail’in 7 Ekim’den beri sürdürdüğü saldırılar sonucunda yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze’de 1,9 milyondan fazla Filistinli yerinden oldu. Bu Filistinlilerin çoğu, İsrail’in zorla göç ettirmesiyle tekrar tekrar evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bazı Filistinliler ise bölgeyi terk etmemek için çevredeki okullara sığınıyor.

İsrail ordusu, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam eden katliamlarında yerinden edilmiş Filistinlilerin barındığı okullara ve kamplara sık sık saldırılar düzenliyor.

Hedef gözetmeksizin çeşitli bahanelerle sivillere saldıran İsrail ordusu, son 4 günde Gazze’de 4 farklı okulu vurdu.

İlk saldırı, 6 Temmuz’da Gazze’nin ortasındaki Nuseyrat’ta Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na ait bir okula yapıldı. Bu saldırıda yaklaşık 2 bin Filistinliye sığınma imkanı sağlayan okula saldırı düzenlendi ve çoğu kadın ve çocuk en az 16 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi de yaralandı.

İsrail ordusu, bir sonraki gün 7 Temmuz’da Gazze’nin kuzeyinde yine yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı “Kutsal Aile” Okulunu vurdu. Bu saldırıda 4 Filistinli yaşamını yitirdi, birçok kişi yaralandı.

Gazze’deki okul saldırılarına devam eden İsrail ordusu, 8 Temmuz’da yine Nuseyrat’ta Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na ait bir okulu hedef aldı. Bu saldırıda ölen olmazken, çok sayıda kişi yaralandı.

Gazze’deki sürekli katliamlarına devam eden İsrail ordusu, 9 Temmuz’da Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’ta, Abesan beldesinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okulu vurdu. Bu saldırıda en az 30 Filistinli hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

İsrail ordusunun son 4 günde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı 4 okula saldırmasının, Tel Aviv yönetimiyle Hamas arasında esir takası müzakereleri sürerken gerçekleşmesi dikkat çekici. Bu saldırıların, taraflar arasındaki esir takası müzakerelerini zorlaştırdığı yorumu yapılıyor.

İsrail ordusu, Gazze’de 7 Ekim’den bu yana binlerce Filistinlinin hayatına mal olan saldırılarını hedef gözetmeksizin devam ettiriyor. İsrail ordusu, hastaneleri, okulları ve yerinden edilenlerin sığındığı kampları sık sık vuruyor. Katliamların ardından İsrail ordusu, “Hamas üyelerini hedef aldık, Hamas üyeleri burayı merkez olarak kullanıyor” iddiasını öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu