Siyaset

İşçi Dayanışma Derneği’nden çarpıcı saptamalar!

İstanbul Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenen emek sempozyumunda, İşçi Dayanışma Derneği tarafından ekonomik kriz ve sınıf hareketleri tartışıldı. Sempozyum üç oturumdan oluştu.

İlk oturumda Gazeteci Ozan Gündoğdu, asgari ücrete yapılan zam ile ilgili olarak Merkez Bankası verilerine dikkat çekti. Gündoğdu, asgari ücrete yapılan zam oranının enflasyonu artırmadığını belirtti ve Şimşek’in yoksulluğa alıştırma programına vurgu yaptı.

Sempozyumun ikinci oturumunda Ekonomist ve BirGün Yazarı Prof. Dr. Aziz Çelik, Şimşek programının siyasal iktidarın programı olduğunu vurguladı. Şimşek’in asgari ücret konusundaki iddialarını çürüttü. Çelik, erken seçimin toplumsal bir talep olması gerektiğini belirtti.

Oturumun son konuşmasını yapan Doç. Dr. Serkan Öngel, işçi sınıfının güncel durumunu ele aldı. Öngel, işçilerin yaşadığı güvencesiz çalışma koşullarına dikkat çekti.

Forumun ikinci oturumunda Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar ve Emek Çalışmaları Topluluğu’ndan Deniz Sert, emekçilerin yaşadığı zorluklara ve uygulanan politikalara değindi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’ndan Eren Edebali, özel sektörün öğretmenlere sunduğu güvencesiz çalışma koşullarına ve örgütlenme engellerine dikkat çekti. Edebali, iş kolu barajının örgütlenmeleri zorlaştırdığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu