Dünya

İran’da Reformist Pezeşkiyan Kazandı!

İran’da son yıllarda artan toplumsal hareketlenmelerin ardından cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan reformist aday Mesud Pezeşkiyan oldu. Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Pezeşkiyan, 30 milyondan fazla oy alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı seçildi. Rakibi Said Celili ise oyların yüzde 44,3’ünü aldı. Seçime katılım oranı ise yüzde 50 oldu.

Pezeşkiyan, halka yönelik ilk mesajında, birliktelik ve güven vurgusu yaparak, zorlu yolda yanlarında olacağını ifade etti. Rakibi Celili ise halk tarafından seçilen herkesin saygın olduğunu ve yeni cumhurbaşkanına destek olunması gerektiğini belirtti.

Dünya liderleri de Pezeşkiyan’ı tebrik ederek ikili ilişkileri güçlendirme mesajları verdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Pezeşkiyan’ı tebrik ederken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de mesaj gönderdi. Suriye Devlet Başkanı Esad da Pezeşkiyan’ı tebrik etti.

Seçimin ilk turu 28 Haziran’da gerçekleşmiş, ancak hiçbir aday yüzde 50 çoğunluğu sağlayamamıştı. İlk turda Pezeşkiyan yüzde 42,5, Celili ise yüzde 38,6 oy almıştı. İran toplumunun değişim isteği ve katılım oranındaki düşüş dikkat çekti.

Reformist siyasetçi Pezeşkiyan, İran’da ilk defa reformist bir başkan seçilmiş oldu. Gelecekte daha büyük değişikliklere zemin sağlayabilecek bu seçim, toplum ile rejim arasındaki çatışmaya yeni boyutlar katabilir. Pezeşkiyan’ın halkın beklentilerine karşılık verip veremeyeceği, toplumun talepleri ile rejimin sunabileceklerinin arasındaki uçurumun nasıl aşılabileceği ise gelecekte belirleyici olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu