Dünya

Iran’da Cumhurbaşkanı Seçimlerinde Oy Verme Süresi Uzatıldı!

İran’da 14’üncü Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin ikinci turunda oy verme süresi uzatıldı. Seçim Kurulu Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme süresinin 18.00’de sona ermesi gereken süresinin Seçim Kurulu Merkezi kararıyla 20.00’ye kadar uzatıldığını açıkladı. Eğer seçmenlerin varlığı devam ederse, Seçim Kurulu Merkezi ihtiyaca göre yeniden süreyi uzatabilecek. İran seçim kanunlarına göre oy verme işlemi ihtiyaç duyulması halinde saat 24.00’e kadar uzatılabilmektedir.

İran’da 62 milyon seçmen için 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda oy verme işlemi devam etmektedir. Reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili arasında gerçekleşen seçimde, ilk turda hiçbir aday yüzde 50+1 oy alamadığı için seçim ikinci tura kalmıştı. Seçim sonuçları ilk verilerin gece yarısı, kesin sonuçların ise yarın öğleden önce açıklanması beklenmektedir.

Tahran’ın en büyük seçim merkezlerinden İrşad Hüseyniyesi ve diğer seçim noktalarında ilk tura göre katılımın fazla olduğu gözlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu