Dünya

İngiltere’de İşçi Partisi Zaferi: 14 Yıllık Muhafazakar İktidarı Son Buldu

İngiltere’de dün yapılan erken genel seçimde İşçi Partisi zafer kazandı ve 14 yıllık Muhafazakâr Parti iktidarı sona erdi.

İşçi Partisi resmi olmayan sonuçlara göre 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda 410 milletvekili kazandı, böylece vekil sayısını 213 artırmış oldu. Diğer taraftan Muhafazakâr Parti’nin milletvekili sayısı 368’den 119’a düşerek tarihi bir hezimete uğradı.

Muhafazakâr Parti lideri Rishi Sunak, seçimde yaşadıkları yenilgiyi kabul ederek İşçi Partisi’ni tebrik etti. İşçi Partisi lideri ve İngiltere’nin yeni başbakanı olması beklenen Keir Starmer ise, “Değişim şimdi başlıyor” diyerek gelecek hakkında umut dolu bir konuşma yaptı.

Partilerin başarısıyla ilgili bilgiler de mevcut. Parlamentoda Reform UK partisinin 13, Liberal Demokratların 61, İskoçya Ulusal Partisi’nin 10 milletvekili olduğu biliniyor.

Seçimlerin öne alınmasıyla ilgili bilgiye göre, Başbakan Rishi Sunak 22 Mayıs’ta Buckingham Sarayı’na giderek Kral 3. Charles’tan Parlamentoyu feshetmesini ve erken seçime gidilmesini talep etti. Son seçimler Aralık 2019’da yapılmış ve Sunak, Kral III. Charles tarafından 25 Ekim 2022’de Başbakan olarak atanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu